cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

British Airways se rozloučily s letadly Jumbo Jet

Zařazeno v
Outgoing
Incoming

11.10.2020

Britské aerolinky British Airways se rozloučily s velkokapacitními letadly Boeing 747, přezdívanými Jumbo Jet nebo i Královna nebes. Z londýnského letiště Heathrow naposledy vzlétly zbývající dva stroje 747 těchto aerolinek, původně plánovanému souběžnému startu letadel nicméně zabránilo nepříznivé počasí.

Britské aerolinky British Airways se rozloučily s velkokapacitními letadly Boeing 747, přezdívanými Jumbo Jet nebo i Královna nebes

Společnost British Airways byla donedávna největším provozovatelem letadel Boeing 747 na světě. V červenci však firma oznámila, že se rozhodla provoz těchto strojů ukončit. Reagovala tak na prudký útlum letecké přepravy v důsledku koronavirové krize. Boeing pak na konci července uvedl, že do dvou let výrobu letounů 747 ukončí.

Letadlo 747 bylo slavnostně představeno v září 1968, do vzduchu se poprvé vzneslo 9. února 1969 na letišti Pain Field nedaleko Seattlu na severovýchodě USA. Do služby se nový čtyřmotorový letoun dostal začátkem roku 1970, aerolinky Pan Am jej poprvé nasadily 22. ledna 1970 na lince z New Yorku do Londýna.

Za půl století se vyrobilo téměř 1 560 „sedmčtyřisedmiček“, v posledních letech o tato letadla ale zájem pomalu upadal – i v důsledku příchodu Airbusu A380, kterému od podzimu 2007 patří pozice největšího dopravního letounu pro přepravu cestujících. Výroba Airbusu A380 ale příští rok skončí.

Letos výrobce letadel tvrdě zasáhla koronavirová krize, která vedla k prudkému omezení letecké dopravy. Mnoho aerolinek se proto rozhodlo přestat létat s obřími stroji a dává přednost menším letounům.

Foto: Shutterstock.com